099A2999.JPG

IV Kongres Armatury Przemysłowej: energetyka jądrowa, mix energetyczny i wyzwania klimatyczne

06 października 2022
Wykłady, spotkania i panele dyskusyjne były częścią IV Kongresu Armatury Przemysłowej, który w dniach 5-6 października 2022 odbył się w Targach Kielce. Spotkanie podzielone zostało na dwa jednodniowe bloki; pierwszy dotyczył energetyki jądrowej i miksu energetycznego, a drugi – wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego dla armatury przemysłowej. Szczególnie aktualna dziś tematyka spotkania przyciągnęła do Targów Kielce mnóstwo gości.

IV Kongres Armatury Przemysłowej otworzyli przedstawiciele Stowarzyszenia Polska Armatura Przemysłowa – organizatora wydarzenia, którzy powitali uczestników oraz krótko przedstawili formułę spotkania. Na scenie pojawił się między innymi prezes zarządu SPAP Krzysztof Kaczmarek.

Energetyka jądrowa i mix energetyczny

Pierwszym prelegentem był Andrzej Sidło, główny specjalista Departamentu Energii Jądrowej z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przygotował on dwa wystąpienia – pierwsze dotyczyło polskiej polityki energetycznej.

- Polska należy do grona dynamicznie rozwijających się krajów, dlatego też prognozowany wzrost zużycia prądu, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach, nie jest dla nikogo zaskoczeniem – rozpoczął swój wykład Andrzej Sidło.

Następnie przeszedł do omówienia struktury generacji energii elektrycznej w Polsce oraz prognozy dotyczącej wytwarzania energii elektrycznej w kolejnych dziesięcioleciach.

W ramach kolejnego wystąpienia Andrzej Sidło przybliżył gościom projekt polskiej energetyki jądrowej, a konkretnie aktualnie podejmowanych działań. Szczególną uwagę zwrócił na kontekst przemysłowy projektu, czyli możliwość zaangażowania polskich firm.

Kolejnym mówcą był dr Jerzy Niagaj, z Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Poruszył on temat wymagań technicznych, ale też jakościowych i organizacyjnych, dotyczących armatury i rurociągów w elektrowniach jądrowych. Dr Niagaj poprowadził też krótki panel dyskusyjny, który odbył się po referatach wygłoszonych przez gości.

Wytyczne UDT dla armatury przemysłowej

Drugi blok tematyczny otworzyło wystąpienie Andrzeja Kochmańskiego, eksperta urządzeń ciśnieniowych z wrocławskiego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego. Przedstawił on uczestnikom wyzwania stojące przed Urzędem, które pojawiły się w związku z możliwym uruchomieniem w naszym kraju programu jądrowego.

Następnie głos zabrał kierownik Działu Urządzeń Ciśnieniowych z łódzkiego UDT, Piotr Skubis. Omówił on wytyczne UDT, dotyczące osprzętu ciśnieniowego kotłów i rurociągów, jak również zasad diagnostyki, kontroli, napraw i regulacji.

Kolejni na scenie pojawili się naukowcy z Politechniki Śląskiej: dr hab. inż. Stanisław Gil oraz dr inż. Mariusz Wnęk. Panowie z Wydziału Inżynierii Materiałowej opowiedzieli o możliwościach związanych z poprawą sterowania przepływem cieczy w instalacjach przemysłowych z wykorzystaniem aktuatorów elektrycznych.

II blok tematyczny uczestnicy zakończyli biorąc udział w krótkim panelu dyskusyjnym, który poprowadził Krzysztof Kaczmarek, dyrektor handlowy spółki WAKMET, producenta specjalistycznej armatury wysokociśnieniowej.

Finałem pierwszego dnia Kongresu była uroczysta kolacja połączona z występem artystycznym piosenkarza, satyryka i poety, Krzysztofa Daukszewicza.

Wyzwania klimatyczne i prezentacje wiodących w branży firm

Drugi dzień kongresu, a zarazem jego trzeci blok, poświęcony został tematyce wyzwań klimatycznych. Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Politechniki Wrocławskiej, dr hab. inż. Jarosław Poliński, który przygotował prelekcję na temat kriogenicznej armatury zaworowej. Opowiedział on zarówno o wymaganiach, jak i rozwiązaniach technicznych.

Ostatni wykład dotyczył natomiast badań trwałości i szczelności armatury przemysłowej oraz uszczelnień złączy kołnierzowo-śrubowych, szczególnie w kontekście aktualnych norm europejskich i amerykańskich.

Po prelekcjach przyszedł czas na prezentacje firm goszczących na kongresie. Przedstawiciele każdej z nich opowiedzieli o działalności swoich przedsiębiorstw, ale przygotowali również krótkie wystąpienia na tematy ściśle związane z gałęziami swoich branż.

IV Kongres Armatury Przemysłowej podsumował Krzysztof Kaczmarek, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Armatura Przemysłowa, który podziękował gościom za tak liczny udział w spotkaniu.