20221018-095012.jpg

Eksperci dla inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego, czyli tajniki armatury przemysłowej

18 października 2022
Jak dobrać właściwą armaturę przemysłową? W jaki sposób odwodnić instalację parową? Na czym polegają obecnie uszczelnienia przemysłowe? Te zagadnienia zgłębili uczestnicy szkolenia dla inspektorów dozoru technicznego, zorganizowanego 18 października 2022 roku przez Stowarzyszenie Polska Armatura Przemysłowa w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Spotkanie rozpoczął wykład Grzegorza Giela, specjalisty do spraw konstrukcji z firmy ZETKAMA, dotyczący wytycznych związanych z zasadami doboru zaworów bezpieczeństwa, jak również obowiązujących w tym zakresie norm. Poruszył on także temat eksploatacji zaworów w okresie gwarancji i po jej zakończeniu.

O praktycznej stronie doboru właściwej armatury przemysłowej opowiedzieli przedstawiciele firmy WAKMET: główny inżynier Jan Grubizna oraz dyrektor handlowy Krzysztof Kaczmarek.

- W kwestii zaworów wysokoparametrowych warto zwrócić uwagę na dużą różnorodność dostępnych wariantów. Oceniając ich parametry, nie można poprzestać wyłącznie na pochodzeniu materiałów – istotnych jest także mnóstwo innych czynników – opowiadał w trakcie wystąpienia Jan Grubizna, prezentując uczestnikom zawory i zasuwy produkowane przez WAKMET.

Wśród prelegentów znaleźli się także reprezentanci firmy ZAMKON: Mariusz Rozmiarek – inżynier do spraw produktu oraz Kajetan Migalski – menadżer produktu i projektu. Opowiedzieli o odwadnianiu instalacji parowych, uwzględniając charakterystykę armatury odwadniającej – również w odniesieniu do praktycznych aspektów zagadnienia.

O modernizacji rurociągów i armatury na instalacji pary świeżej w kontekście wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego opowiedział Janusz Redlica, główny konstruktor w firmie Chemar Rurociągi.

Projektowanie, dobór, eksploatacja i serwisowanie zaworów regulacyjnych były tematem wystąpienia Wojciecha Benedyka, konstruktora z firmy POLNA.

Natomiast ostatni wykład w ramach szkolenia przeprowadził dr inż. Radosław Sieczkowski, kierownik Działu Technicznego w firmie SPETECH. Opowiedział uczestnikom o współczesnych uszczelnieniach przemysłowych, szczególnie w kontekście wymagań, co do doboru, badań i eksploatacji.

Szkolenie zakończyło krótkie podsumowanie przeprowadzonych wykładów oraz wręczenie certyfikatów uczestnikom.